In zwart-wit zie ik het weer voor me: het is winter 1963, de Beatles zijn op tv. Ik laat ook mijn haar groeien.
Het seintje van hun baas beantwoorden de kraaien met hetzelfde signaal: knikken. Jaknikkers zijn het. Ze laten behoedzaam de kist zakken. De touwen lijken op het touw waarmee mijn vader mij deze winter op de slee voorttrekt.
Ze laten mijn opa verdwijnen. Zomaar de koude grond in zodat ik hem nooit meer kan zien.
Alsof zij hem doodgemaakt hebben, maar dat is natuurlijk niet zo. Opa is heel oud en ik ben jong, denk ik dan. Hij kan niet meer leven. Ik wel, ik ga straks schaatsen.
‘s Middags zie ik de Elfstedentocht op tv. In zwart-wit.


Mooi sfeerbeeld opgeroepen. De televisie was ook nog iets magisch in die tijd. Nog altijd als ik oude zwart-witbeelden zie, roept dat bij mij meer op dan kleur. Hetzelfde geldt voor foto’s. Hartje.
Dank je Ewald. Ik realiseer me opeens dat er al lang jongere mensen zijn die nooit een zwart-wit tv hebben gehad. Met een kanalenkiezer… voor drie netten, hooguit. Of een R.E.M-antenne.
Han, in 1994 ging mijn enorme kleurenbak kapot. Vervolgens heb ik nog tot eind ’99 naar een piepklein zwart-wit tv’tje gekeken ☺
Ewald, ik heb nog steeds een kleurenbak. Zolang hij het blijft doen koop ik geen nieuwe. Ook nog een oud Samsung telefoontje. Ze noemen wel Fred Flintstone.
@Han, en je schaatst zeker nog op Friese doorlopers? ☺
Ewald, NEE!!! Prachtige Viking klapschaatsen die ik zelf slijp. Thermoplastisch, naar mijn voeten gevormd.
Ik wist het, Han: je gevoelige snaar!
Ewald: GRRRRRR!!!!! In ’63 reed ik wel op houten schaatsen. Moeders hadden de weg die zou worden geasfalteerd ondergespoten. Toen heb ik eigenlijk schaatsen geleerd.
Mooie tijdgeest geef je weer @Han. En ook ik heb schaatsen geleerd op houten doorlopers. Wij kregen dan op ons zesde jaar met Sinterklaas “echte” schaatsen. Kunstschaatsen. Mijn zus en broer gingen erna over op noren. Ik niet. Ik zwierde liever … Kon ook een beetje springen.
Maar nog altijd schaats~gek. Heel vaak in Heerenveen geweest. Naar de mooie flanken kijken van de heren … Nee, echt dol op schaatsen. En de sfeer. Vroeger noteerde ik nog de tijden in de zaterdagkrant. Nu niet meer. Ik lees deze nu zwart op wit.
Levja, zou je mij in mijn schaatspak moeten zien: turbo-dijen… nou ja, als ik twee benen in een pijp doe, natuurlijk.
Ik schaats altijd buiten, onoverdekt op de oude Jaap Edenbaan. Ik heb 20 jaar les en training gehad en ik ben lid van de Elfstedenvereniging.
Paar keer geweest daar in Amsterdam. Gezellig ook. Maar dan baal je vast wel van de warme winters tegenwoordig @Han.
Ja Levja, het was, is, een winter van niks.