Heeft de Hollandse garnaal nog wel de Nederlandse identiteit en behoort hij tot ons erfgoed?
De Joden eten uit geloofsovertuiging geen garnalen: kruipend gedierte.
Anderen lusten ze gewoon niet.
Oma kookte en pelde de garnalen vroeger zelf. Met een ijzeren krultang roerde ze in de pan waardoor de garnalen rozerood kleurden.
Gepeld kopen was te duur. Bovendien, wie controleerde de versheid?
Om hygiënische redenen mochten de garnalen niet meer gepeld worden door thuispellers uit Volendam. Elders is te duur. In de bulk worden ze nu ‘tegen de stroom in’ van de Waddenzee naar Marokko getransporteerd, gepeld en weer naar Nederland vervoerd. Dan hoef je je niet af te vragen hoe weinig en onder welke omstandigheden een Marokkaanse vrouw hieraan verdient.


@Han. Dat klopt. Maar lekker zijn ze nog altijd en ook nog altijd peperduur. De Noorse zijn een betaalbaar alternatief, maar lang niet zo lekker.
Mijn vader weekte ze in azijn, met wat peper en zout. En dan op een verse witte boterham!
@Ewald. Ik vind ze veel minder lekker dan die van vroeger. En dan met name de zelf gepelde. De lange reis komt de smaak niet ten goede. Er lijkt wel conserveringsmiddel aan toegevoegd. En ik koop ze toch echt bij een goede visboer. In de azijn ken ik niet.
Tijgergarnalen zelf pellen, van het karkas een bouillon maken en dan kort bakken met in plakjes gesneden knoflook en een pepertje. Klein scheutje bouillon erbij… Heerlijk!
@Han. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit controleert zo streng dat ik me niet kan voorstellen dat er conserveringsmiddelen aan zijn toegevoegd zonder vermelding hiervan. Tijgergarnalen zijn inderdaad heerlijk.
@Ewald. Dat wil ik ook niet zomaar beweren, maar ik proef wel een bijsmaakje.
@Ewald. Er schijnen ook weer garnalen in Nederland te worden gepeld zegt mijn visboer. Maar de prijs is dan nog hoger.
@Han. Misschien een leuke bijverdienste voor jou en voor mij. Lijkt me ook wel rustgevend; een soort mediteren.
@Ewald. Als ik wilde helpen met pellen werd ik de keuken uit gestuurd, want er belandde maar bar weinig in het bakje.
Leuk stukje. Garnalen pellen is al folklore geworden, toch?