Hij weet niet wat hem bezielt. Na een lange vlucht volgt zoals gebruikelijk een etentje. Bierlucht in plaats van kerosinedampen. Dubbelzinnige verhalen over stuurknuppels in de cockpit en gewillige stewardessen van blond- tot roodharig. Een enkele keer komt er rook uit een motor, wordt er een noodlanding gemaakt; waargebeurd of niet.
Maar hij vertelt een verhaal dat meer op een bekentenis lijkt, waar iedereen wel naar luistert. Hij komt ermee naar buiten zoals moordenaars schijnbaar die behoefte toch op enig moment hebben.
Hij heeft het niet over noodlandingen, maar dodenvluchten waarbij in Argentinië politieke tegenstanders tijdens de militaire dictatuur in zee werden gegooid.
Twee collega’s doen aangifte. Jaren later wordt de knoop doorgehakt: vrijspraak.
Hij denkt: wat heeft mij bezield.


@Han. Naar mijn idee het beste themastukje (tot nu toe) van deze week.
@Ewald. Dank je. Dat er nog vele mogen volgen.
@Han: Me bewust zijnd wat een column behelst, namelijk een regelmatige bijdrage aan een krant, tijdschrift of site met een bijzondere eigen inhoud. Je levert veelvuldig stukjes in. Heel veel, vooral op het wekelijks themawoord. Taaltechnisch veelvuldig correct. Mijn vraag is: Waarom deze veelvoud?
@Levja. Omdat ik het leuk en leerzaam vind. Het geeft me ook een bepaald inzicht in wat wel en niet wordt gewaardeerd op deze site ten opzichte van andere waar ik ze plaats. De verschillen zijn vaak groot. Heeft denk ik ook te maken met voorkeur. Bovendien zie ik het als training voor een nieuw te schrijven boek.
@Han: Hoe kil. Wel wil ik je graag succes toewensen. Vast niet mijn boek, ik prefereer warmte. In elk opzicht.
@Levja. Kil? Hoe kom je daar nou bij? Als je goed leest zie je regelmatig stukjes van mij met zeker een warm en gevoelig karakter. En je weet niet eens waar mijn boek over gaat.
@Han: Houden zo! Ik heb je ervaren als de meest kille persoon op deze site. Maar wie ben ik?
@Levja. Hier heb ik totaal geen zin in. Ga iemand anders uitlokken met je hobby. Wil je doen?
Mijn hobby? Zielige Han!
@Frank,beheerder en oprichter 120W: Sorry,ik liet me even gaan. Soms kruipt het bloed … Ik beloof verbetering, misschien beter niet meer lezen hier. Vooral zekere stukjes niet meer!
Nogmaals sorry.
@Levja: deze site is niet bedoeld om personen te beoordelen, maar om de teksten die ze schrijven.
Verder wil ik nog kwijt dat ik vind dat hier geen kille mensen zijn.
@Nele: Nooit tot beoordelen willen behoren. Tot …
@Nele: Het doet mij deugd dat je weer voldoende hersteld bent om te reageren. Mijn warm welkom hiertoe.
@Levja: merci. De grote werken moeten nog beginnen, volgende week dinsdag… Ik ben nog nooit eerder geopereerd geweest…
@Nele: Mag ik je sterkte toewensen en een spoedig herstel. Dit alles natuurlijk ook buiten dit stukje om. Waar rook is, is nu eenmaal vuur. Niet altijd warmte.
@Iedereen. Beoordelen is een mening ergens over geven (bijvoorbeeld over een 120w-stukje). Oordelen is vonnissen (een persoon). Een nuanceverschil.
In mijn eerste reactie heb ik dit stukje beoordeeld: Het beste themastukje van deze week (tot nu toe). Daar blijf ik bij (tot nu toe).
mij intrigeert de vraag of Julio Poch echt heeft lopen ‘pochen’ over die dodenvluchten, want uiteindelijk is hij vrijgesproken en komt er mogelijk een claim voor smaad tegen de mannen die hem hebben aangegeven. Overigens als er zich advocaten mee bemoeien weet je nooit zeker wat de waarheid is en wat de strategische verdraaiing van feiten.
@José. Zeker, dat intrigeert mij ook. Wij zijn er niet bij geweest. Hoe is dit in de wereld gekomen, wat heeft hij gezegd en waarom? Vrijspraak kan ook juridisch-technisch zijn.