In de documentaire treden twee kleinkinderen in de voetsporen van hun opa’s, die in Indonesië gevochten hebben. Goed of fout?
De filmzaal zit vol met mensen die betrokken zijn bij dit verhaal. In het nagesprek komen heftige emoties naar boven. Mensen voelen zich na al die jaren nog steeds niet gehoord.
Ik schaam mezelf een beetje. Ik ken deze geschiedenis niet goed. Heb ik er nooit over gehoord op school? De treinkaping in Wijster heeft veel indruk gemaakt. Maar waar dat mee te maken had? In mijn woonplaats was een Molukse buurt. Ik heb me nooit afgevraagd waarom zij bij elkaar woonden. Was ik te jong, of is de geschiedenis niet iets om trots op te zijn?
Sorry, sorry, sorry.

Lisette. Goed en eerlijk hoe je hierover denkt. Maar we missen allemaal weleens wat.
Een hartje voor hoe je je hart laat spreken.
Hartelijk gefeliciteerd Lisette.
@Han: bedankt, een schuldgevoel zit me vaker op de hielen.
@Luc: bedankt, ik ben nogal verrast eerlijk gezegd..
Gefeliciteerd Lisette.
Ik lees nu pas je stukje. Gisteren was ik vanwege het mooie weer lekker buiten en dan geen digitaal gebeuren. En hier is op zondag weinig te beleven. In de kerk is het zelfs drukker. Dit is een grapje, hoor.
Ik heb pas de laatste jaren me meer verdiept in Nederlands-Indië en daarna de onafhankelijkheid van Indonesië. En over de repatriëring van Indische Nederlanders, en de ontbinding van het koloniale leger, waaruit de Nederlands-Indische en Molukse gemeenschap in Nederland is ontstaan. En nee, het was niet fris.
In de buurt van mijn ouderlijk huis was (is nog steeds overigens) een Molukse wijk. Erg gastvrije en lieve mensen. Maar erg zwijgzaam. Nu was men dat over het algemeen na de Tweede Wereldoorlog en ook over Indonesië.
Op school zaten veel kinderen uit deze wijk. Met sommige ben ik nog bevriend. Ook zij spraken er toen niet over en nu wel.
Ik denk dat dit praten en je erin verdiepen meer helpt dan sorry zeggen. Maar dat is hoe ik met veel dingne omga.
Lisette, gefeliciteerd met de weekwinst.
Goed beschreven.
Ik kan wel het onderwijs de schuld geven dat ik niet veel weet op het gebied van geschiedenis, maar ik vond en vind het niet interessant. Moet ik me daar ook voor verontschuldigen? Ik ben weer goed in andere dingen. En ik leer er best wel wat van, maar op mijn manier.
Levja, ik zie jouw reactie op het stukje Harry en Adinda.
Ja, ik zou eigenlijk eens Het verhaal van Nederland moeten kijken.
Lisette gefeliciteerd! Kan me ook niet herinneren of hier op school over gesproken is of dat ik andere zaken op dat moment belangrijker vond.
Ik sluit me volledig aan bij de reactie van Han.
sommige moet zijn sommigen in dit geval.
Lousjekoesje, ik kan je Het verhaal van Nederland aanraden. Op een aangename boeiende manier wordt de geschiedenis verteld door Daan Schuurmans. Vaak met noeiende beelden. En Daan is ook niet vervelend om naar te kijken en luisteren. Ik vond en vind het heel interessant.
Lisette. Gefeliciteerd. Zeker verrassend.
Gefeliciteerd Lisette.
Ook ik lees het nu pas.
Jouw verhaal doet me denken aan vroefer, waar ik woonde.
RMS stond op de muur gekalkt. Repubkiek der Zuid-Molukken.
In Venlo woonden veel Molukkers. In een straat vol rijtjeswoningen hadden ze allemaal de zolders met elkaar verbonden door gaten te maken in de muren. Bij een politie-inval konden ze dan vluchten via de zolder. Zal dit nooit meer vergeten. Net zoals de treinkaping toentertijd.
@Levja: dank voor je uitgebreide reactie, wellicht is een combinatie van je erin verdiepen, erover praten en excuses maken de beste weg.
@Lousjekoesje: dank. Ik denk dat het vak geschiedenis wel de morele plicht heeft om hierover te informeren. Of je het dan interessant vindt, is verder natuurlijk aan jezelf.
@Alice: dankjewel, soms worden geschiedenisverhalen pas veel later interessant.Ik vind hoe dan ook dat het een onderwerp zou moeten zijn in de geschiedenis van Nederland.
@Han: dank, verrassingen zijn altijd leuk!
@Mien: dank, Breda had dus ook een Molukse wijk, nogal afgesloten van de rest van de buurten.
@Lisette … Dank voor je korte doch krachtige samenvatting op mijn lange reactie. En ja, volgens mij geef je de juiste samenvatting aan.
Op grote gebeurtenissen in de geschiedenis wordt momenteel excuses afgedwongen en ook gegeven. Mooi in je slotzin weergegeven.
Maar … leren we dan van de geschiedenis?