‘Oh godver! Jeetje sorry, mijn koffie. Dat is niet handig,’ zegt Rutte als hij zijn koffie omgooit tijdens het coronadebat. Hij probeert lachend, tevergeefs de troep op te ruimen.
Directeur Kees van Dijk van de Bond tegen het Vloeken vindt schelden in de Kamer ongepast. Ja, schelden is lelijk, net als de hele tijd vloeken. Maar vloeken hoeft geen schelden te zijn, meneer Van Dijk. Je kunt het wel combineren, zoals destijds die andere vrije jongen uit Den Haag: Tedje van Es, van De Tegenpartij: ‘Godverdegodver, krijg nou de vinkentering.’ Maar Rutte schold niet. Dat is een fout die Van Dijk maakt. Maar als premier en als invalkracht op een kankervette school moet je natuurlijk wel op je woorden letten.


Wat zou het mooi zijn als niet alleen de demissionair premier Rutte op zijn woorden zou letten, maar eenieder.
Het doet mij denken aan mijn moeder. Zij heeft mij zo vaak gezegd: ‘Jij hoeft zulke lelijke woorden niet te gebruiken, jij kent zo veel mooiere woorden.’
Misschien ligt het aan mij, Han, maar ik vind de opmaak van je stukje niet fijn lezen.
Levja, ‘godver’ is nogal onschuldig en logisch. Als ik mijn koffie omgooi… Maar dat eeuwige ‘kanker’ met allerlei aanvullingen: vreselijk.
Als jij de opmaak niet fijn lezen vindt, dan is dat voor jou zo.
Fijn dat je het aan mij laat hoe ik de opmaak van je stukje vind, Han.
Ik vind het foeilelijk.
Levja. Dat spreekt voor zich.
Een column is natuurlijk wat anders dan een verhaal.
Foeilelijk…? nou nou… toe maar.
Ik stoor me niet aan je woorden Han. Dat valt toch onder de vrijheid lijkt me.
In een grijs verleden heb ik wel een paar diensten mogen draaien bij ADO. Daar waar iedereen op de stoeltjes staat in plaats van zit, de ooievaar in 24 karaat goud om de nek hangt en de mat nog ander betekenis heeft. Nooit, nee echt nooit, heb ik zoveel kanker gehoord als toen. Naast het feit dat je als niet-roker toch behoorlijk stoned kunt worden als de wind jouw kant op staat…Grt.
Luc. Ik citeer slechts het woord dat Rutte heeft gebruikt. Een heel menselijke reactie. Vloeken en tieren is toch heel wat anders. Aan de andere kant, het gebruik van het woord kanker als bijwoord en bijvoeglijk naamwoord vind ik vreselijk. Vooral door de jeugd. Ik heb daar al eens wat over geschreven.
Han, je gaf me een schot voor open doel …
En ja, juist bij een column vind ik structuur van het geschreven stuk(je) best belangrijk. Een column is bedoeld om de lezer te amuseren, maar volgens mij nog meer om de lezer te raken. En dan zou dus je laatse regel na een witlijn indruk op mij hebben gemaakt. En zo met meer regels.
Levja. Ik schrijf vrijwel wekelijks een column van 4 à 500 woorden. Ik let daarbij uiteraard op stijl en opmaak. Dit stukje is een samenvatting van zo’n langere column waar ik over het algemeen goede reacties op krijg. Onderwerp speelt de doorslaggevende rol, merk ik. Als jij het niet goedvindt qua opmaak, leesbaarheid dan is dat zo.
Maar dan kun je wel vriendelijk blijven. ‘Foeilelijk’ is dat niet.
Ik zal mijn woord(en) terugnemen, Han.
Tjongejonge, wat ben je tegenwoordig lichtgeraakt. Wees gerust, ik zal je stukjes en jou geheel met rust laten. Alvast mijn goede voornemen.
Fijne kerstdagen en alvast een goed en inspirerend 2022
Levja. Je neemt je woorden terug en spreekt vervolgens over ‘lichtgeraakt’. Daar heeft het niets mee te maken. Zeg wat je te zeggen hebt, van gedachten wisselen is leuk en leerzaam. Maar het kan toch vriendelijk?