Het ligt niet voor de hand om te spreken van feestkleding. Toch hangt er volop feestkleding in menige kast van de voornamelijk zuidelijke helft van het land. Daar waar uitbundig carnaval gevierd wordt als begin van de vastentijd: 40 dagen voor Pasen.
Anders dan wellicht verwacht speelt kleur een belangrijke rol. Zo heeft elke gebeurtenis een eigen kleur. Paars of zwart zal nooit gedragen worden bij een huwelijksvoltrekking en goud of wit nooit bij een inhumatie. Vaak vervaardigd door gespecialiseerde bedrijven die kwaliteit met grote letters schrijven. Het is dan ook geen lopendebandwerk. Prijs is ondergeschikt aan de rijke versieringen en de kwaliteit van de stof. Tegenwoordig kun je zelfs op internet je eigen priestergewaad bestellen. Voor elk wat wils.

Moest de ‘inhumatie’ even opzoeken hoor. Weer iets geleerd. Toch zijn er wel begrafenissen waarbij juist gevraagd wordt in het wit gekleed te gaan. Was dat bij het afscheid van prinses Juliana ook niet het geval?
Alice, bij prinses Juliana was ik om voor mij onduidelijke redenen niet uitgenodigd. Ik droeg die dag dan ook geen wit. De kleuren die ik bedoel, zijn van de priester, pastoor, pastor, voorganger, enz. Niet van het gewone “kwartjesvolk”.
@Luc: leuk, ik heb het ooit geweten, maar weer vergeten. Zou elke priester enz. weer zijn eigen kazuifel hebben, dus met een naampje in de hals gestikt?
Daar ga ik wel van uit Lisette, liturgische kledij is persoonlijk. Dank voor je reactie.
Ik kende “inhumatie” ook niet.
De kleuren zie je dus terug in de stola van de domineee. In onze kerk is tegenwoordig ook een kruis dat bijkleurt voor de gelegenheid. En de achtergrondkleur van de powerpoint met info en digitale liturgie is ook in di3 kleur. Het is vooral lichtgroen zoals de achtergrondkleur hier in de reacties. Het is in de mode maar ik vind die kleur niks. Klopt, want dan is er dus “niks bijzonders”.
Hier een uitleg.
https://www.kerk-engelen.nl/kleuren-in-de-kerk/
Kleur is van belang maar er zijn slechts weinig die erop letten, laat staan de betekenis ervan weten. Dank voor je reactie.