Als leden van een Griekse leeskring van het Nederlands Klassiek Verbond hebben mijn vrouw en ik het afgelopen jaar stukjes Herodotus gelezen. Herodotus is, behalve de vader der historie (Cicero), vooral een meester-verteller. De volgende anekdote vind ik amusant.
Cyrus, koning van Perzië, heeft de Lidiërs onderworpen en hun koning, Croesus, als adviseur meegenomen. Maar de Lidiërs komen in opstand. “Ik moest ze maar als slaven verkopen”, zegt Cyrus, “Croesus, wat vind jij daarvan”?
“Heb medelijden, majesteit!” antwoordt Croesus. “Verbied hun het bezit van oorlogstuig, laat hen ondergoed en muilen dragen, gebied hen hun kinderen te onderwijzen in muziek en handeltjes. U zult zien: ze worden vrouwen in plaats van mannen en u zult geen last meer van hen hebben”.
Prachtige anekdote!
Dubbelslachtig..