Vroeger waren geheimen meestal ook daadwerkelijk geheimen.
Tegenwoordig echter kun je op de yogaschool in tien lessen Het geheim van het loslaten leren.
Bij de relatietherapeut volg je voor slechts tweeduizend euro (exclusief btw) de cyclus Het geheim van duurzame relaties.
Wil je weten hoeveel slaap je baby per etmaal nodig heeft? Bestel dan gauw de stap-voor-stapmethode Baby Slaap Geheimen, inclusief 100% tevredenheidsgarantie, bij Babyslaapgids.nl.
Snel wat kilo’s kwijt? Ga vandaag nog naar gewichtskliniek Skinnyminds voor het programma Het geheim van slanke mensen.
Een mooie huid? Koop beslist Kneipp beauty geheim huidolie. (Nu ook in literverpakking).
Nee, mij hoor je niet klagen. Het is toch fantastisch dat je tegenwoordig met pinpas, creditcard of via internetbankieren alle soorten geheimen kunt kopen?

Deze lees ik morgen nog een keertje.
@Cesar: leuk gevonden, al die oplossingen!
Ik heb je stukje zelfs drie keer gelezen, nog steeds vertwijfeld wat te denken. Heb je dit bedoeld als column? Dat de commercie simpele levensvragen als geheimen naar voren brengt? Ik denk dat hoe transparant de digitale wereld ons wil laten voorstellen, er wel degelijk nog steeds geheimen zijn die het graf mee worden ingenomen.
@Lisette @Levja. Tja, moet ik weer eens gaan zeggen wat ik precies bedoel…
Dan zal ik allereerst een geheim verklappen: de genoemde producten en diensten bestaan echt.
Verder deel ik graag het geheim met jullie dat ik het de schijn van column heb willen geven, maar als je goed kijkt zie je dat een van de trefwoorden ‘fictie’ is. Die term is ambigu: enerzijds kan het een fictief iemand zijn die dit vertelt. ‘Nee, mij hoor je niet klagen….’. Wie beweert dat, ik? Anderzijds slaat het woord fictie op al de geheimen die we overal krijgen aangeboden en dus een contradictio in terminis zijn. Als honderdduizend mensen al die geheimen online kunnen bestellen, koop je dan niet grotendeels gebakken lucht?
@Levja. En dan komen we dus (grotendeels) uit bij je laatste opmerking, Levja.
Het woord ‘geheimen’ is maar een klein voorbeeld van verbale manipulatie door de commercie, politiek, etc. Denk bijvoorbeeld ook aan ‘natuurlijke ingrediënten.’ Dat staat op veel producten, maar als je uit gaat zoeken wat dat dan precies is, dan zie je dat je vaak eigenlijk je lichaam aan het vergiftigen bent met die ‘natuurlijke ingrediënten.’ Radioactieve stoffen en asbest komen bijvoorbeeld in de natuur voor, maar moet je die dan driemaal daags gaan innemen omdat het ‘natuurlijke ingrediënten’ zijn?
@Cesar: Ik schrik een beetje van je zin:’Tja, moet ik weer eens gaan zeggen wat ik precies bedoel…’ Wat mij betreft moet niets; met het werkwoord moeten heb ik sowieso niets. De categorie fictie hetzij non-fictie op schrijfsites boeit mij idem dito nauwelijks. Mag ik dit een wassen neus noemen?
Waar ik mee worstelde is dat geld altijd al veel heeft witgewassen. De digitale wereld nog veel, veel meer dan de commerciële wereld. Wat, maar meer nog, wie is waar? Dit lees ik dus uit je stukje. Maar wie ben ik?
@Levja. Duidelijk.
@Cesar: Ken je SWEEK? Daar is nu een wedstrijd. Vertel een verhaal in maximaal 250 woorden met het woord GEHEIM erin verwerkt! Een idee?
@Levja. Dank voor je tip Levja. Ik was er reeds van op de hoogte; ik heb een verhaal met ‘geheim’ in kladversie liggen. Een dezer dagen probeer ik dat uit te werken. Als ik het resultaat de moeite waar vind, stuur ik het op, en anders druk ik op het knopje ‘delete.’
@Cesar: Graag gedaan, ik had al een flauw of wie weet een donkerbruin vermoeden. Succes!
@Cesar. Het is uiteraard ‘waarD vind.’
@Cesar. Dit is een leuke en rake. Koren op mijn molen. De gebakkenlucht maatschappij!
Tegenwoordig echter kun je op de yogaschool… Echter hoort hier na de persoonsvorm te staan: Tegenwoordig kun je echter op de yogaschool…
Of: Echter, tegenwoordig kun je op de yogaschool…
@Han. Dank voor je oplettendheid Han. Ik ben er ‘echter’ nog niet helemaal van overtuigd dat mijn volgorde ’tegenwoordig echter’ formeel fout is. Bij Taaladvies, van Onze Taal, zie ik staan dat ‘echter’ BIJ VOORKEUR na de persoonsvorm staat.
Ook staat er bij: Soms staat ‘echter’ direct na het eerste zinsdeel: ‘De directie echter gaat ermee akkoord’, ‘In de avond echter kan het gaan regenen.’ Kun je ‘In de avond’ niet vergelijken met ’tegenwoordig’? Dat zijn toch beide vergelijkbare bepalingen van tijd?
@Cesar. Ik heb die uitzonderingen ook gelezen. Je hebt best een punt. Voor mijn gevoel en als ik naar jouw zin luister, zou ik daar echter achter de persoonsvorm plaatsen.
Echter wordt gezien als een moeilijk woord. Sommigen gebruiken het niet omdat het te formeel zou zijn. Ik vind het een interessante taalkwestie.
@Han. Ik waardeer het sowieso dat je op zulke taalkwesties wijst. Je zou in deze kwestie namelijk, ook in het verlengde van jouw opmerking over ‘moeilijk woord,’ nog de discussie kunnen voeren of ‘Echter’ vooraan stilistisch fraai is. Maar, let op, ik heb nog een reden gehad om het vooraan de zin te zetten. Dat heeft met het ritme van mijn stuk te maken: de vorige zin begint met ‘vroeger’ en dan vind ik in de volgende zin ‘Tegenwoordig’ vooraan mooi contrasteren met ‘vroeger.’
@Cesar. Zeker leuk om hierover te praten, en… leerzaam!
Nog even over de inhoud, ik zei het al min of meer, ik heb ook veel over die idioterie geschreven en ik zal het zeker nog vaak doen!
@Han. Ik kan je alleen maar aanmoedigen om dat vooral te blijven doen. Zelf verwerk ik zulke kwesties ook af en toe in meer fictieve stukken. Dus het komt dan wel aan bod, maar het staat misschien wat verdekt opgesteld.
Grappige satire.
Maar ik vraag me ook af zoals Levja aangeeft: wat is waar en voor wie is het waar? Satire is meestal eenzijdig van mening terwijl een overtuiging met nuances eigenlijk meer verrijking geeft. In tijden van polarisering vind ik de kleuren tussen het zwart en het wit zo veel mooier. Ik denk dat daar nu ook meer nood aan is. Maar dat is mijn persoonlijke mening. (Ik volg het nieuws veel te veel…)
Oja: en de mooiste zaken in het leven kun je niet kopen. ? Helemaal mee eens.
@NeleDeDeyne. Aardig om te zien wat een stukje (en de reacties erop) allemaal oproept: verwondering, verontwaardiging, herkenning, nuancering, etc.