‘Morgen is je grote dag Kainda. Zul je dapper zijn?’
‘Ja mama, ik wil een vrouw zijn, net als jij.’
‘Het is heel belangrijk te laten zien dat je pijn kunt trotseren; zoals een leeuwin.’
‘Waarom mama?’
‘De littekens aanbrengen maakt mannelijke oerkracht in de vrouw los. De keloïds zullen de man laten zien dat jij kunt behagen.’
‘Behagen?’
‘Zoiets als kinderen krijgen, Kainda. Mannen willen kinderen.’
‘Wilde papa ook kinderen?’
‘Ja, heel veel.’
‘En jij?’
Kainda kijkt haar moeder vragend aan.
‘En jij mama?’
‘Dochter, genoeg vragen! Ga nu je broertjes ophalen.’
Kainda ziet de honderden littekens op mama’s gebogen rug. Wat ze niet ziet is het woekerende wildvlees om moeders hart van drie verloren kinderen. ‘En jij mama?’


En deze is ook al zo aangrijpend!
@Gerda, dankie 😉
Goed stukje over een barbaarse praktijk
Binnen die beperking van slechts 120 woorden had ik het eigenlijk mooier gevonden als je je wat meer op Kainda geconcentreerd had. Voelt zij als kind dan geen angst of op zijn minst onzekerheid? Ik proef daar niets van. Zij lijkt eigenlijk alleen maar nieuwsgierig te zijn, terwijl moeders woorden toch niet bepaald geruststellend zijn. Dat is natuurlijk heel erg dapper van Kainda, maar echt geloven kan ik dat niet.
Maar… nu lijkt het wel of ik enkel kritiek heb. Je stukje is wel degelijk goed geschreven en wat mij betreft ‘hartjeswaardig’. 😉
@Hay, je hebt gelijk, het is maar waar je de focus op legt. Natuurlijk heb ik het eerst een een en ander op internet opgezocht. Eigenlijk kun je het vergelijken met een tattoo zetten. Je wilt het zo graag dat je de pijn voor lief neemt, of zoals bij piercings. Als je het in je stam ook nog eens iedere dag ziet dan is het misschien niet zo vreemd dat je daar geen angsten over hebt. Dank je voor je commentaar. Fijn dat je het zo kritisch hebt gelezen.
Ik vermoed dat een besnijdenis, zeker bij een meisje, toch heel wat ingrijpender en traumatischer is dan het zetten van een tattoo. Maar wat betreft dat gebrek aan angst kun je zeker gelijk hebben. De prairieindianen (niet alle stammen trouwens)kenden bijvoorbeeld voor de jongens bijzonder wrede en bloederige inwijdingsrituelen. Ze werden pas als man gezien als ze die zonder enige angst te tonen doorstonden. Ik moet dus niet te snel zeggen dat ik iets niet geloof. 😉
@Hay, oooh, nu begrijp ik je. Het is geen besnijdenis maar een inkeping in de huid ter versiering van de rug, hoofd etc…zodat er een keloid ontstaat, een poliepachtige verdikking.
Dat werpt voor mij een geheel nieuw licht op je stukje. Ik ben nu wel benieuwd of je alleen mij op het verkeerde been zette. 😉
@Hay, ik ook. 🙂
@Hay, de littekens op de huid van de vrouwen geven aan dat ze veel pijn kunnen hebben en dus ook een mannelijke kracht (lees; sexuele energie)bezitten. Hoe meer de vrouw ‘gehavend’ is, hoe beter in bed, zogezegd. De littekens zijn jaren erna nog gevoelig, dit kan ook ‘fijn’ zijn. Dit alles is niet in mijn stukje te lezen maar ik ben er wel door geinspireerd.
Dus…
@Desiree Je moet kunnen puzzelen, dan wel weten waar je precies moet zoeken, wil je dit verhaal kunnen begrijpen. Cicatrisation staat niet in van Dale en er staat geen Nederlandse beschrijving op het internet. Niet dat ik kan vinden. Ik weet dat het niet om besnijdenis kan gaan, omdat dat een ander woord is. Ik begrijp dat het staat voor het helen van wonden oid.
Ik weet dat een keloïd een goedaardig gezwel is en kennelijk heeft de moeder er daarvan honderden op haar rug. Het lijkt me dat er dan van de rug niets meer te zien is. Voor mannen zou dat aantrekkelijk zijn.
Dat staat het kind te wachten, het expres aanbrengen van wonden, teneinde mannen te behagen.
Hai Ineke, Het is geen Nederlands woord, het komt uit het Frans. Als je de titel googelt, staan er tientallen pagina’s te wachten om gelezen te worden, nog even los van de foto’s. Even terzijde; ik wil niet alle lezers op google laten zoeken, ik geloof dat een goed stukje dat niet nodig heeft. Misschien hooguit de nieuwsgierigheid wekken. Daar heb ik dus gefaald, ik dacht dat het stukje ook zo te lezen zou zijn.
Ik lees graag verhalen van andere culturen, waar rituelen gebruikelijk zijn. Er zijn er honderden, zichzelf doorboren, mannelijkheidstests en ook deze vorm van mutulatie. Ze maken inkepeningen en smeren deze in met een giftig plantensap waardoor een keloid ontstaat.
@Ineke, het is inderdaad krom dat deze cultuur dit dus heeft moeten verzinnen, ik ken de reden niet anders als dat ik er 1 verhaal over heb gelezen. Doen ‘wij’ dat ook niet? Navelpiercings, Tattoos, permanente make-up, laserontharing, plastisch chirurgie? Pijn lijden om de man/vrouw te behagen? De meesten hebben het er voor over, Kainda ook.
Dank je voor je commentaar.
Dat woord levert ongeveer 228.000 hits op. Met het woord ‘betekenis’ erbij, slechts 24. Dat bracht mij bij de Hottentotten.
Zonder Google kon ik begrijpen waar het om ging, omdat ik het woord keloïd ken. De context waarin het verhaal geschreven is, maakt dat ik de rest er zelf bij kan fantaseren.
Het titelwoord moest ik opzoeken.
Ik kan me heel goed voorstellen dat lezers denken dat het over besnijdenis gaat. Dat dacht ik ook, tot ik het woord keloïd las.
Wanneer het titelwoord zoiets als helen betekent (dat zegt de vertaling Frans/Nederlands, dan klopt dat niet met wat de moeder is overkomen
Ik vind in tegenstelling tot Hay juist dat je met minimale woorden een maximaal beeld hebt geschetst. Natuurlijk verschilt inleving en voorstelling per lezer Sinds ik in 1968 Marga Minco’ s “Het Bittere Kruid” las, houd ik al van kort en kernachtig…
@Ineke, 🙂 oke. Ik ga er even voor het gemak van uit dat de meeste lezers, niet het woord googelen met ‘betekenis’ erbij. Als je niet doet gaan de eerste twee hits over dit eigenaardige Afrikaanse ritueel. Ik zou maar niet naar de afbeeldingen gaan. 🙂
Dank je wel. Je bent een kritische lezer.
@Jelstein, dank je wel.
@Dessiree Ik krijg vast iets anders te zien dan jij. Dit is (bij mij) de 1ste hit: http://www.thefreedictionary.com/cicatrisation
@Ineke, je hebt gelijk. De 2de en derde hit gaan erover.
@Jelstein
Je commentaar op mijn reactie begrijp ik niet. Ik zie absoluut niet in welke tegenstelling je bedoelt. Het beeld is goed geschetst. Dat vond ik ook. Ik had het alleen maar anders ingevuld en daarin bleek ik niet de enige te zijn.
@Desiree Jij schreef:
Doen ‘wij’ dat ook niet? Navelpiercings, Tattoos, permanente make-up, laserontharing, plastisch chirurgie? Pijn lijden om de man/vrouw te behagen? De meesten hebben het er voor over, Kainda ook.
Met dat verschil dat Kainda een kind is. Ze kan hier waarschijnlijk niet eens “nee” tegen zeggen.
@Ineke, ik weet niet in hoeverre de kinderen in Afrika daar over nadenken. Terwijl ik dit verhaal schreef had ik een beeld voor me van een meisje van 13 jaar. Als je niets anders kent dan wat je in je omgeving ziet, weet ik niet of je daar vraagtekens bij hebt. Dit is een fictie verhaal geschreven met in mijn achterhoofd alle boeken die ik heb gelezen over andere culturen. De meeste vrouwen daar zijn een stuk volgzamer. Wanneer je dat als dochter ziet, kan ik me voorstellen dat je dat onbewust vaak over neemt. Het beeld dat ik heb geschetst gaat maar over 1 moeder en 1 dochter. Wat in haar achterhoofd speelt, heb ik niet vernoemd. Mischien jammer.
@Ineke, maar het feit dat er zoveel op aan te merken is, leert me dat ik de volgende keer duidelijker wil zijn. Je zit de volgende keer op mijn schouder als ik een stukje schrijf. 🙂
@Desiree de belangrijkste aanmerking is hier, wat mij betreft, dat je twee vreemde woorden gebruikt, waardoor de lezer moet gaan googelen. De titel kan lezers doen denken dat het om besnijdenis gaat, het verhaal zou met die insteek ook kunnen kloppen. Helemaal als je geen idee hebt wat een keloïd is.
Ik heb niet die link kunnen vinden waar jij op doelde.
Het eerste deel van je verhaal is goed, de dialoog dus. Daarna neemt een “alwetende” verteller het over en dat is in feite jammer. Je had het helemaal in dialoog kunnen schrijven, en dan zou de lezer zelf conclusies kunnen trekken.
De titel zou dan wel beter verklaard moeten zijn binnen je stuk.
@Ineke, een mooie samenvattig van wat er mist aan het verhaal. Hierbij de link. Tekst onder de beelden.
http://www.randafricanart.com/.....tures.html
@Desiree Dankjewel voor je link.
Behalve dat er iets mis was met het verhaal, was er ook iets behoorlijk goed!
@Ineke, 🙂 Thanx!