Zoals een paard soms een ezel zijn liefde betoont (een onvruchtbare muilezel tot gevolg), zo moet ook de Neanderthaler en de mens elkaar hebben ontmoet. Het mengen lukte niet en als afzonderlijke soorten gingen ze hun eigen weg. De mens schreef geschiedenis, maar de Neanderthaler heeft het niet gered. Na een ontwikkeling van honderdduizenden jaren – ijstijden overlevend – kwam hij net niet toe aan het oprichten van piramiden, bouwen van tempels, zwaardgevechten, stoomtreinen, politieke partijen, bombardementen, smartphones of stukjes voor 120w. Niettemin droegen ze kleding, beschikten over een arsenaal aan werktuigen, konden waarschijnlijk spreken en begroeven hun doden. Het laatste teken van leven is dertigduizend jaar oud. Uitgestorven, ruim voordat God of Allah interesse kreeg in de menselijke species.


Leuk, origineel!
Intuïtief zou ik zeggen ‘zo moeten’ in plaats van ‘zo moet’ in je eerste zin.
Mooi essaytje (essay’tje?)
‘Zo moet’ lijkt mij hier het beste.
De laatste zin zou ik anders schrijven maar dat is meer een kwestie van smaak dan van stijl.
Zo moeten natuurlijk. Persoonsvorm is meervoud, want het onderwerp is de Neanderthaler en de mens, hetgeen meervoud is vanwege het nevenschikkend voegwoord en.
Essaytje.
Zoals P, zo moet ook N… is een krom voorwaardelijke zinsdeel: het verbindt niet congruente zinnen.
Zin 1 is congruent zin 2 niet:
1: Zoals P E ontmoet, zo ontmoet ook N M
2: Zoals P E ontmoet, zo moet ook N M hebben ontmoet
“de Neanderthaler en de mens hebben elkaar ontmoet”
dit is al compleet en correct.
Zoals P, zo moet ook N… is een krom voorwaardelijke zinsdeel: het verbindt niet congruente zinnen.
Regel 1 is congruent regel 2 niet:
1: Zoals P E ontmoet, zo ontmoet ook N M
2: Zoals P E ontmoet, zo moet ook N M hebben ontmoet
“de Neanderthaler en de mens hebben elkaar ontmoet”
dit is al compleet en correct.
‘Moet’ moet ‘moeten’ zijn (actie redactie svp), anders had ik moeten schrijven: “..zo moet ook de Neanderthaler de mens hebben ontmoet”; was eigenlijk beter (vergeet niet te klikken als je het stukje op zichzelf toch de moeite waard vind).
Alsof de Neanderthaler geen mens zou zijn? (is)
Is de chimpansee ook een mens dan?
Zoals ik het begrijp, hebben de Neanderthaler en de moderne Mens elkaar nooit ontmoet. Het gaat waarschijnlijk om een mensensoort welke niet de directe voorvader is van de huidige mens. Kortom… zie: http://nl.wikipedia.org/wiki/Neanderthaler
Het genetisch verschil tussen mens en chimpansee slechts twee procent. Ongeveer hetzelfde verschil als tussen mens en Neanderthaler.
De laatste IJstijd zou de Neanderthaler fataal zijn geworden. Omdat ze niet snel genoeg waren met het uitvinden van de naainaald. Zie: http://www.sesha.net/eden/nieuws/2008-01.asp