Begin jaren negentig heb ik mijn elpees weggedaan. Ze lagen te wachten op de vuilniswagen. Mijn buurman keek er met begerige ogen naar. Wat verbaasd vroeg hij of ik ze echt allemaal ging weggooien. Dan wilde hij ze wel hebben. Achteloos heb ik hem toestemming gegeven. De pick-up was gister al in de container gekieperd, vandaag de elpees weg. Wat had je nou nog aan die dingen? Het leverde mij tenminste een hoop extra ruimte op in de kast
Na mijn verhuizing ben ik mijn buurman uit het oog verloren.
Inmiddels heb ik spijt als haren op mijn hoofd.
Misschien leest hij dit stukje: mag ik dan alsjeblieft Supertramp en The Beatles terug? Die passen prima op mijn gloednieuwe draaitafel.

Mijn eerste gedachte: dat je dat kon!!
Ik kon het nooit en nooit over mijn hart verkrijgen. Ik heb ze nog steeds in dozen. Wel aan mijn neef(zoon van zus) gevraagd of hij interesse heeft.Ik heb best unieke exemplaren. Het zou handel kunnen zijn.
@Levja: ik schaam me er ook flink voor. Dit stukje was een soort coming out, in mijn vriendenkring weten niet veel mensen het…
Dan een hartje van mij. Ik heb drie jaar geleden ook een grote opruiming gehouden in (boeken) kasten en huis. Een aantal dingen heb ik op foto gezet. Toch denk ik nog vaak: had ik dat toch maar bewaard. Maar ja, het gaf ook wel ruimte. Ook in het hoofd.
Lisette. Droeve anekdote. Ik ben blij dat ik al mijn elpees, draaitafel, bandrecorders en versterkers nog heb. Niet te vergeten geweldige boxen.
De chronologie klopt niet. Je hebt het over begin jaren negentig en even later schrijf je ‘de pick-up was gister al in de container gekieperd, vandaag de elpees weg’. Dus het heden.
De titel Grijs gedraaid moet zijn Grijsgedraaid, aan elkaar.
@Levja: ja dat ken ik ook, boeken wegdoen waar ik later weer spijt van had. Maar jij was zo slim om er nog een foto van te maken.
@Han: ja, droevig inderdaad. Ik ben het niet eens met je chronologie-opmerking: ik beschrijf mijn gedachten uit de genoemde tijd. En in die tijd was gister de dag ervoor.
Grijs gedraaid is een verwijzing naar een strijkorkest. Ik vond het wel leuk omdat ik, inmiddels grijs, gedraaid ben in mijn mening.
Lisette. Inderdaad. Je beschrijft het in de verleden tijd, dan kun je niet opeens overspringen naar het heden door gister en vandaag te schrijven, uit perspectief van het heden dus. Het klopt echt niet.
De elpees die ik had zijn geconfisceerd door mijn oudere broers die nog steeds een collectie hebben om jaloers op te zijn. Ik weet niet of er nog veel gedraaid wordt maar ze zijn zeker niet weggegooid. Op mijn beurt heb ik alle stripboeken meegenomen bij het verlaten van het ouderlijk huis. Tegenwoordig staat de radio altijd aan via internet of via YouTube. CD’s heb ik nog wel maar dat is meer in de auto, die ik nauwelijks gebruik. Een ding is zeker…geen dag zonder muziek.
Ik kan me voorstellen dat je er behoorlijk ziek van bent geweest en wellicht nog, met vlagen. Achteromkijken heeft geen zin. Je hebt ervan geleerd.
@Luc: dat is ook weer waar. Ik heb nu al m’n cd’s nog, maar al jaren geen speler meer…
@Lisette. Enkele decennia geleden ontstond er inderdaad een soort massahysterie, waarbij velen hun elpees weggooiden. Ik heb er destijds zelfs mensen mee zien frisbeeën in het park. De cd werd toen het gewenste object. In de loop der tijd zag je de elpee weer populair worden en gingen mensen hun cd’s wegdoen, o.a. door de opkomst van Spotify e.d. Momenteel schijnt het zo te zijn dat de verkoop van (tweedehands) cd’s weer iets toeneemt, omdat elpees zo geliefd zijn dat de prijzen daarvan vrij hoog worden. Zelf vind ik soms tweedehands boxen cd’s met b.v. de complete strijkkwartetten van Dvorak, voor de prijs van een tros bananen.
@Lisette. Tweede reactie: zonder iemand gelijk of ongelijk te willen geven of zelf gelijk te willen hebben, wijs ik op bijvoorbeeld het proza van de Schotse schrijfster Ali Smith, waarin iets in de verleden tijd wordt verteld en er in een bepaalde scène ineens wordt ingezoomd door het gebruik van de tegenwoordige tijd. Deze narratieve techniek zie je vaker in modern proza en zo lees ik jouw passage ‘De pick-up was gister al in de container gekieperd, vandaag de elpees weg’ dan ook.
De klassieke schoolmeester zou zoiets met rode inkt wegstrepen, de moderne literatuurkritiek noemt haar schrijftechnieken onconventioneel, uitdagend, innovatief, etc.
@Cesar: ik hoef geen gelijk, hoot. Ik vind jouw inbreng hoe dan ook erg interssant.
Cesar. Lisette. Je kunt een beschouwend verhaal in de verleden tijd schrijven en een bepaalden scène in de tegenwoordige tijd om iets meer te laten leven. Maar hier is geen sprake van een scène. Dit klopt gewoon niet. Hier moet bijvoorbeeld ‘de dag ervoor’ staan, wat Lisette al zegt in haar commentaar.
Pick-up: Dual [check]
Naald: Shure [check]
LP’s: 2 plastic kratten vol [check]
Waaronder de blauwe en de rode van de Beatles. Go your own way. Bob Dylan. Boudewijn de Groot. Jesus Christ Superstar. Met Judy Covington. I don’t know how to love him. Dark side of the moon. Wish you were here. Massada en many more.
Nooit, nee nooit … gaan ze weg!
Tot de dood ons scheidt. 😉
En niet te vergeten … het stoffen rollertje om de LP’s schoon te maken en het dopje voor de singeltjes. Zuinig op zijn.
@Mien: ja ja, wrijf het maar in….Maar veel plezier met je schatten, hoor!
Johnny Cash at San Quentin … draait nu. 😉👍
@Lisette. Gefeliciteerd met de weekwinst. Zo hebben die elpees die je wegdeed nu jaren later toch nog wat winst opgeleverd met deze literaire erkenning. Grijs gedraaid zal komende week dan ook vast en zeker worden grijsgedraaid.
@Mien: ik zit aan het Breakfast in America!
@Cesar: dankje! Ik ben er heel blij mee. Helaas heeft m’n oude buurman zich nog niet gemeld.
Hartelijk gefeliciteerd Lisette, gedeelde smart is halve smart zullen we maar zeggen.
Luc: dankjewel! En bedoel je nu te zeggen dat je de helft van je platencollectie aan mij wil geven?😉
Nee, Lisette dat kan niet. Mijn broers hebben ze al en bewaren ze voor mij, denk ik…
@Luc: fijn voor je!
Ik heb cd’s voor mijn verjaardag gevraagd. Iedereen verklaarde me voor gek. Ik kreeg gratis hun collectie. Spotif y is mijn grote hobby. Maar ik geniet ook nog van cd’s. Zeker die van vroeger, het brengt herinneringen mee van huiswerk maken op mijn kamer. Ik ben ervan overtuigd dat cd’s binnenkort weer populair worden.
@Lousjekoesje: de stapel cd’s die ik nog heb liggen, bewaar ik angstvallig!