Een stukje van collega Lisette doet mij de Van Dale ter hand nemen. Lisette schrijft: ‘…en lekker gezellig binnen zitten.’
Gevoelsmatig had ikzelf ‘binnenzitten’ geschreven, maar neen, binnen zitten is correct.
Wel worden binnenboeren, binnenbrengen, binnendragen, binnendringen, binnendruppelen, binnengaan, binnenhalen, binnenhouden, binnenkomen, binnenkrijgen, binnenkruipen, binnenlaten, binnenleiden, binnenlokken, binnenlopen, binnenloodsen, binnenrijden, binnenroepen, binnenrukken, binnenschrijden, binnenschuiven, binnenslaan, binnensmokkelen, binnenspelen, binnenspringen, binnenstappen, binnenstomen, binnenstormen, binnenstromen, binnenstuiven, binnentreden, binnenvallen, binnenvliegen, binnenvragen, binnenwaaien, binnenzeilen, en ten slotte binnenzweven als samengestelde woorden genoemd.
Binnenstrompelen lijkt niet te bestaan, maar – door mij nu hier benoemd – vanaf heden wel degelijk.
Binnen zetten, binnen zitten en binnen blijven blijken echter uitzonderingen te zijn. Prima hoor, maar waarom in vredesnaam? En ook interessant lijkt mij: wie heeft dat ooit bedacht?
@Ivan Petrovitsj Hagedorn. Ik zou er niet teveel in een hoekje over gaan piekeren wie dat bedacht heeft, anders word je nog een binnenvetter!
Cesar, erover piekeren doe ik zeker niet en ook lig ik er niet wakker van. Wel is het een vraag die bij me opkomt, maar er komen dagelijks zoveel vragen bij me op.
Inmiddels heb ik geleerd dat op veel vragen het antwoord achterwege blijft en daar kan ik heel goed mee leven.
@Ewald. Ik had eigenlijk eerder verwacht dat je de woordspeling zou zien, maar misschien is dat ook zo.
Cesar, misschien bedoel je binnenvetter? Dat had ik inderdaad niet als woordspeling herkend. Immers geen werkwoord. Voor de goede orde, een beetje binnenvetter ben ik wel, maar dit vertel ik je in vertrouwen.
@Ewald. Dat was hem inderdaad. Het is geen werkwoord, maar ‘binnenvetter’ suggereert wel een actie en daarmee is het dan ook gerelateerd aan jouw bovenstaande werkwoorden, vandaar…
Cesar, wat mij betreft mag ‘binnenvetten’ als werkwoord worden geregistreerd. Of Van Dale hiermee akkoord gaat …